think tank   piknick Public Policy Institute
 
 

rozhlas.sk: Tlačový zákon

31.1.2008, Press

Bratislava, 31. január (Rádiožurnál)

Návrh tlačového zákona je v súčasnej podobe v EÚ výnimkou. Rozširuje cenzúru, obmedzuje nezávislosť a slobodu médií a vznikol z politických pohnútok. S touto kritikou najnovšie prichádza Public Policy Institute, nezávislý inštitút, ktorý má popri Londýne, Bruseli, Budapešti, Varšave, Prahe a Kyjeve svoju pobočku aj v Bratislave. Tlačový zákon v súčasnej podobe navrhujú stiahnuť.

Kritika Public Policy Institute prichádza po upozorneniach OBSE, medzinárodnej novinárskej organizácie Reportéri bez hraníc, združenia vydavateľov či syndikátu Asociácie slovenských novinárov.

Tlačový zákon z dielne ministra kultúry Mareka Maďariča označuje za európsku výnimku. Dôvodom je najmä rozsah práva na odpoveď. Martin Kamenský, prezident Public Policy Institute: "V slovenskej úprave je faktická možnosť odpovedať akokoľvek." Odpoveď nemusí byť podľa Kamenského ani pravdivá či opodstatnená. Môže navyše znamenať koniec politických komentárov v slovenských médiách, ktoré atakovali práve subjektívne pocity politikov. Martin Kamenský: "Ministerstvo má právo to posúdiť a dať vydavateľovi pokutu 200.000 Sk, napr. tomu, kto napíše Fico je boľševik, keď sa Ficovi bude zdať, že to vyvoláva nenávisť ľudí voči nemu."

Minister Marek Maďarič už predčasom argumentoval, že ustanovenie ráva na odpoveď je európskym štandardom. Dodáva, že pri príprave vypadli z práva na odpoveď aj hodnotiace úsudky. "Obmedzili sme to na skutkové tvrdenie, na fakt, sú k tomu doložené indikáty, je to obvyklé v krajinách EÚ."

Vydavatelia však upozorňujú, že v práve na odpoveď sa Maďaričov tlačový zákon od európskych noriem vzďaľuje. V jednej z rezolúcií Rady Európy sa uvádza, že toto právo nepatrí štátu a iným verejným orgánom. Návrh tlačového zákona takéto obmedzenie priamo neobsahuje. Miloš Nemeček, predseda Združenia vydavateľov: "U nás existuje opačná tradícia než vo väčšine vyspelej Európy. Nie že by štátne a politické orgány boli zdržanlivejšie, čo je prípadom vyspelých demokracií, ale ako keby si mysleli, že majú väčšie práva než má občan."

Minister kultúry zákon stále obhajuje, ako to bolo v čase jeho prípravy. Marek Maďarič: "To je jeden normálny, štandardný tlačový zákon." O jeho podobe sa teraz zohráva boj na pôde parlamentu. Jeho zmenami opozícia podmieňuje aj hlasovanie o Lisabonskej zmluve.

Slovenský rozhlas online

vytlačiť článok   uložiť článok  

PPI - Public Policy Institute
London - Brussels - Bratislava - Budapest - Kyev - Prague - Warsaw
www.publicpi.eu, publicpi@publicpi.eu

Powered by Metafox CMS from Platon Group