think tank   piknick Public Policy Institute
 
 

Iniciatívy

 

Vysoké školstvo

Kultúra

Zahraničná politika

Starobratislavská iniciatíva

Democracy watchdog

 

"Mentálna revolúcia"

Public Policy Institute (PPI) prichádza na verejnosť s koncepciou tzv. mentálnej revolúcie pre novú generáciu, ktorá stojí na troch základných pilieroch: vzdelanosť, kultúrnosť a hodnotovosť. Dokument Stratégia reformy vysokého školstva pre 21. storočie je prvým krokom na dlhej ceste k novému nezaťaženému človeku. Je snahou ponúknuť mladej generácii šancu. Šancu získať v regióne novej Európy špičkové univerzitné vzdelanie. Vzhľadom na úspešnosť nedávnych ekonomických reforiem má Slovensko právo a v istom zmysle aj povinnosť byť lídrom aj v tomto smere. Musí však dokázať využiť príležitosť, čas a všetky dostupné prostriedky.

Prechodné obdobie transformácie spoločnosti vytvára novú realitu s vlastnými pravidlami fungovania, avšak náš vzdelávací systém podľa nich nežije. Je uzavretý vo vlastnom svete dokonalosti, navonok prístupný, v skutočnosti nehybný. Zmenil sa politický systém, zahraničnopolitická orientácia, hospodársky systém, len školstvo nie. Slovensko zažíva rozmach, žije pre súčasnosť, ale bez reformy vzdelávania – je bez budúcnosti. Čaká nás tá najväčšia výzva, tá najťažšia reforma zo všetkých. Zmeniť myslenie a prístup mladej generácie k životu, k svojmu okoliu a v podstate k vlastnej budúcnosti. Príklad dnešnej strednej generácie hovorí jasnou rečou. Mala ambície a chuť, ale nemala možnosti a často ani vhodný pôvod. Stojíme o jej podporu a počítame s ňou. Je len prirodzené, že nenaplnené ambície rodičov sa prenášajú na deti. Využime túto možnosť a dožičme mladým vzdelanie, ktoré reflektuje novú dynamiku Slovenska.

Prečo začať reformu vzdelávania práve jej najvyšším stupňom – vysokým školstvom? Pretože tento typ vzdelania vytvára a formuje prirodzené elity, ktoré spoločnosť usmerňujú a vedú. Ich vedomostný potenciál obohatený o etický rozmer je hlavným kapitálom a budúcnosťou Slovenskej republiky. V nijakom prípade nechápeme elity ako exkluzívny klub vyvolených. Avšak prirodzene získaný status a úcta okolia k výsledkom práce je podľa nás samozrejmosťou. Čim širšia bude táto základňa, tým menej bude spoločnosť náchylná k populizmu a extrémizmu.

Ešte v nedávnej minulosti sme si nedokázali predstaviť celosvetovo úspešných slovenských absolventov univerzít. Dnes naozaj existujú a pracujú v najvyšších európskych inštitúciách a špičkových firmách. Problém je v tom, že svoje vzdelanie v drvivej väčšine získali v zahraničí. To má pre slovenskú spoločnosť dva rozmery. Negatívny v realite odlivu najlepších mozgov a pozitívny v motivujúcej symbolike. Symbol úspechu je pre nastupujúcu mladú generáciu základným rozhodovacím kritériom. Pozitívna motivácia je impulz a impulz je základ zmeny. Nijaký úspech sa nerodí ľahko. Úspech našich ľudí v zahraničí podmienila aj ich prispôsobivosť. Dokázali zmeniť slovenské návyky a akceptovať pravidlá novej reality. Reality, v ktorej vzdelanosť, komunikatívnosť, flexibilita a zodpovednosť tvoria základ úspechu. Naším zámerom je pritiahnuť ich späť a využiť tento elitný potenciál ako reálny symbol úspechu pre všetkých.

Z účasti na mentálnej revolúcii nevylučujeme nikoho. Naopak, pred jej spustením považujeme za žiaduce doplniť odborné katedry vedeckými kapacitami z krajín mimo Európskej únie. Do dnešných dní však neexistuje rozpracovaná koncepcia programového získavania mozgov z východnej Európy alebo zo Strednej Ázie. Nie je to vždy len otázka financií. Slovensko môže ponúknuť týmto ľudom bezpečný azyl pre rodinu alebo systém ďalšieho vzdelávania. Nezmyselne prísna azylová politika bude v tomto ohľade znamenať navždy stratenú príležitosť.

Uvedomujeme si, že vzdelávanie doteraz ako jediný segment spoločnosti neprešlo štrukturálnou reformou. Pri jej presadzovaní očakávame odpor úmerný jej ambíciám. Sama reforma pre nás nie je v nijakom prípade konečným cieľom. Tým je úspešný jednotlivec, pre ktorého sú hodnoty humanizmu, filantropie a slušnosti prirodzenou vecou.

Chceme sa vyhnúť technokratickému prístupu riešenia problémov spoločnosti. Nie sú všeliekom. Vytvárajú ilúziu zrýchlenia a bezproblémovosti, čo má za následok hodnotovú neukotvenosť spoločnosti. Výsledkom je voličské akceptovanie jednoduchých riešení zložitých problémov.

PPI - Public Policy Institute
London - Brussels - Bratislava - Budapest - Kyev - Prague - Warsaw
www.publicpi.eu, publicpi@publicpi.eu

Powered by Metafox CMS from Platon Group