think tank   piknick Public Policy Institute
 
 

Správa a riadenie vo verejnom vysokom školstve

9.4.2008, Komentáre

O tom, že je problematické vedia všetci a dlhodobo. Už Návrh koncepcie ďalšieho rozvoja vysokého školstva na Slovensku pre 21. storočie vypracovaný v roku 2000 priznal problém nedostatku kompetentných osôb pre manažérske pozície vo verejnom vysokom školstve. Dokument vtedy prešiel pripomienkovaním v akademickej obci, medzirezortným pripomienkovým konaním a bol opätovne prediskutovaný aj v Slovenskej rektorskej komisii. Vzhľadom na dnešný stav - symptomatické. V materiáli vypracovanom na základe uznesenia NRSR č. 793 z 2. marca 2004 Správa o priebehu reformy vysokého školstva na Slovensku a jej dopadoch na študentov vysokých škôl sa v časti venovanej vnútornej štruktúre a riadeniu taktiež konštatuje, že riadenie vysokých škôl malo samosprávny charakter. Riadiace kompetencie boli rozdelené medzi akademické orgány a akademických funkcionárov. Z hľadiska princípov riadenia vykazovalo toto rozdelenie isté anomálie, spočívajúce v nevyváženosti kompetencií a zodpovednosti. Takáto situácia nastávala napríklad medzi akademickým senátom a rektorom, resp. dekanom. Problémy v riadení vznikali často aj z toho, že akademickí funkcionári neboli odborne pripravení na vykonávanie manažérskych činností, ktoré sa od nich vyžadovali. Najnovšie (2008) to konštatuje aj Sektorová správa o stave slovenského vysokého školstva vypracovaná Európskou asociáciou univerzít. Správa označila akademické senáty za brzdu inštitucionálneho rozvoja univerzít a vyzvala k ich prehodnoteniu. Ide o odborné stanovisko kompetentnej nadnárodnej inštitúcie, takže jej hodnotenie možno len ťažko označiť za politicky účelové.

A aká je slovenská realita? Po roku 1989 legislatíva umožnila vytvorenie samosprávnych mechanizmov univerzít a fakúlt, čo bolo vzhľadom na riziká a neistotu úvodnej fázy transformácie správne a nevyhnutné. Dnes je to problém. Samospráva má silné postavenie a disponuje širokou škálou schvaľovacích kompetencií - čo sa však neodráža v rovine vecnej zodpovednosti. Posledná novelizácia vysokoškolského zákona ju na úrovni fakúlt dokonca posilnila napriek tomu, že oficiálne právnou subjektivitou nedisponujú. Navyše akákoľvek úprava vzájomného vzťahu samospráva – rektor – správna rada narazí na odpor.

Peter Martiš
Hlavný analytik PPI

1 §27 ods.1 písm. e) zákona o vysokých školách umožňuje výklad podľa ktorého si samotná fakulta môže schváliť vlastný rozpočet, ktorý je záväzný.

vytlačiť článok   uložiť článok  

PPI - Public Policy Institute
London - Brussels - Bratislava - Budapest - Kyev - Prague - Warsaw
www.publicpi.eu, publicpi@publicpi.eu

Powered by Metafox CMS from Platon Group