think tank   piknick Public Policy Institute
 
 

Democracy Watchdog

Zo všetkých podmienok demokracie sa najmenej spomína práve tá, podľa ktorej chybné predstavy o nej vedú k jej skaze. Samotný pojem demokracia má mnoho aspektov. Je to pochopiteľné, veď donedávna väčšinou označovala západnú civilizáciu či výsledok jej politického snaženia.

Po politickej zmene v roku 1989 sa k tomuto typu civilizácie opäť pripojila aj Slovenská republika. Stalo sa aj našou snahou prijať demokraciu ako najvyššiu formu politickej a sociálnej organizácie. Občania štátu v prvých slobodných voľbách po dlhých štyridsiatych rokoch prejavili rozhodný súhlas s najvyššími cieľmi obnovených sociálnych a politických inštitúcii.

Z odstupom času od týchto udalostí však musíme konštatovať, že v otázke obsahu pojmu demokracia dnes na Slovensku dochádza k slovnej pasci. Obhajcovia hociktorého režimu na svete dnes tvrdia, že sú demokraciou. Jej nepriatelia nezanikli, naopak len sa šikovnejšie halia v jej mene a jej prostredníctvom.

Posledné udalosti dávajú logiku všetkým krokom vlády už od jej vzniku po voľbách v roku 2006. Chybné predstavy o demokracii v priemernom slovenskom voličskom elektoráte vedú paradoxne k podpore krokov vlády smerujúcich k jej obmedzenie. Obmedzeniu v zmysle programovo zužovaného priestoru pre individuálne slobody v prospech silnejúceho etatizmu (posilňovanie štátu). Socialistická demokracia, ku ktorej dnešná vláda Slovenska smeruje tu už v rokoch 1945 – 1947 bola. Vtedajší názov bol ľudová demokracia a musíme konštatovať isté podobné znaky. Pripomíname, že išlo o predstupeň ku komunistickej totalite.

Pre porovnanie uvádzame niekoľko znakov tzv. socialistickej demokracie:

  1. politická oblasť:
    • socialistická ideológia
    • dominantná politická strana
    • vyššia kontrola vlády nad privátnou sférou jedinca
    • nezávislosť súdnictva už nie je podmienkou
    • politici a poslanci sú zodpovední straníckym funkcionárom

  2. občianske práva a slobody:
    • široká paleta zločinov proti štátu
    • obmedzovanie individuálnych práv občana

  3. ekonomika:
    • politická moc je hlavným faktorom pri zisku moci a systému privilégií
    • obmedzovanie slobody podnikania vo všetkých dôsledkoch
    • proporčne oddelenie bohatých založené na moci

V poslednom čase sa stávame svedkami čoraz silnejšieho tlaku na ohrozovanie základných princípov demokracie zo strany súčasnej vládnej koalície. Vo vzniknutej situácii považujeme za nevyhnutnú užšiu spoluprácu tretieho sektora, médií a opozície na poukazovaní možných následkov prijímaných zákonov, ktoré v konečnom dôsledku prodemokratické princípy ohrozujú.

PPI - Public Policy Institute
London - Brussels - Bratislava - Budapest - Kyev - Prague - Warsaw
www.publicpi.eu, publicpi@publicpi.eu

Powered by Metafox CMS from Platon Group